WordPress ShortPixel Ayarları WebP ile SEO

Neden WebP formatında resimler önemlidir? Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlamak artık seo ve optimizasyon açısından çok önemli. Siteniz seo açısından sizin için önemliyse artık zorunlu bir biçim olduğunu bilmenizi isterim.

WebP Resim Biçimi Nedir?

WebP, eski JPEG ve PNG benzererine kıyasla üstün sıkıştırma ve kalite özelliklerine sahip görüntü formatıdır. Resimlerinizi JPEG veya PNG yerine bu formatta kodlamak, daha hızlı yüklenecekleri ve daha az hücresel veri tüketecekleri anlamına gelir.

Resimlerinizi WebP formatına otomatik olarak dönüştürecek eklenti veya hizmetler mevcuttur. Web sitemde kullandığım ShortPixel Image Optimizer ın en güncel kurulumu ve ayarlarından bahsedeceğim.

Benim ShortPixel Ayarlarım

Eklenti 100 görsele kadar ücretsiz destek sunmaktadır ve 100 kredi hakkınız her ay yenilenmektedir. 100 görselden daha fazlasını optimize etmek istiyorsanız kredi almanız gerekiyor.

Ayarları yaptığınız zaman Save and Go to Bulk Process butonuna tıklamanız yeterli eklenti mevcut medyanızı optimize ederek WebP formatına dönüştürüyor. Ayrıca önemli bir nokta WebP Images sekmesinden Without altering the page code (via .htaccess) seçeneğini aktif etmeniz gerekiyorki .htaccess yapılandırması doğrulansın.

WebP formatının dezavantajları yok değil tabi ki şuanda destekleyen tarayıcı sayısı oldukça kısıtlı. Aşağıdan tarayıcı desteklerini kontrol edebilirsiniz.

WebP tarayıcı desteği

Tarayıcı desteği WebP için evrensel değildir, ancak çoğu büyük tarayıcıda alternatif bir yeni nesil biçiminde benzer tasarruflar sağlanmalıdır. Diğer tarayıcı desteği için geri dönüş PNG veya JPEG görüntü sunmanız gerekir. Bkz . WebP için tarayıcı desteğini nasıl tespit edebilirim? 

Resminizin WebP biçiminde olduğunu doğrulamak için PageSpeed Insights test yapmanız yeterli, raporda yeni resim optimizasyonları karşınıza çıkacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top
WhatsApp Hattı
WhatsApp Hattı
Siparişleriniz için Whatsapp'tan ulaşabilirsiniz.